Sebereflexe učitelské práce ve školním roce

Pokud jste již četli můj předešlý článek Reflexe školního roku s dětmi, stihli jste již reflexi školního roku společně s dětmi. V dnešním článku se nebudeme přímo věnovat dětem, ale naleznete zde inspiraci pro vlastní reflexi školního roku z pohledu pedagogů.

Jestliže využíváte pedagogický deník, který jsem již zmiňovala například v tomto článku týkajícím se psychohygieny učitele, bude se Vám dnes hodit. Pokud ho ještě nemáte, určitě jeho založení zvažte.

Zapsání svých silných stránek

Stejně jako přistupujeme k dětem, snažíme se je co nejvíce chválit a hledat co nejvíce toho pozitivního, měli bychom přistupovat i k sobě.

Vytvořte si ve svém pedagogickém deníku nadpis „Mé silné stránky“ a poté si udělejte čtyři kolonky. Kolonky nadepište takto:

  • při práci s dětmi
  • při spolupráci s rodiči
  • při fungování v pracovním kolektivu
  • v osobním i pracovním sešitě

Před samotným vyplňováním si stanovte nějaký minimální počet, který se u psaní silných stránek budete snažit dodržet.

Nyní už se vrhněte do přemýšlení o tom, jaké své silné stránky využíváte při práci s dětmi, při komunikaci s rodiči, práci s kolegyní a které z nich využíváte jak v pracovním, tak i osobním životě.

Klidně si na toto cvičení nechte čas a nikam nespěchejte. Po vyplnění uvidíte, která kategorie je u Vás nejsilnější a která nejslabší. Pochvalte se za všechny své silné stránky, právě proto Vás děti mají rády a jste kvalitním pedagogem. Dobrý učitel by se však měl stále posouvat, a proto si napište, i v jaké oblasti byste se chtěli zlepšit a jak.

Příklad: Komunikace s rodiči – zaměřím se na toto téma více v rámci kurzů a čtení knih. Nastavím si s rodiči pevné hranice, protože to, že jsem začínající pedagog, neznamená, že mi budou tzv. „skákat po hlavě“.
Sebereflexe učitele

„Neúspěchy“ ve školním roce

Práce pedagoga je velmi náročná, a jelikož v pomáhajících profesích jsme my sami naším nejdůležitějším pracovním nástrojem, je přirozené a naprosto v pořádku, že občas děláme chyby. V pořádku již není, když se nad nimi nezamyslíme a v začarovaném kruhu chybujeme neustále stejně.

Vyhraďte si několik minut pro sebe a zamyslete se nad tím, co se Vám úplně nepovedlo, nevyčítejte si to, ale naopak se zkuste zamyslet nad tím, jak byste mohli postupovat příště.

Příklad: Agresivní dítě – nebudu na něj křičet. Nejprve provedu dechové cvičení, poté si dítě vezmu stranou a zeptám se ho, co ho k takovému chování vedlo. Vysvětlím mu pravidla chování a také to, že pokud se bude cítit vystresované či naštvané, může přijít za mnou si popovídat, pro objetí či pro nabídku nějaké aktivity. Pokud jeho chování bude přetrvávat dlouhodobě, obrátím se na psycholožku z pedagogicko-psychologické poradny.

Úspěšné aktivity

Pokud za sebou již máte reflexi školního roku s dětmi, víte, které aktivity je nejvíce bavily. Doporučuji reflexi s dětmi udělat všem, kdo tak ještě neučinil (viz odkaz v úvodu článku).

Napište si aktivity, které děti nejvíce bavily, a doplňte je o různé poznámky (například „u této aktivity je potřeba zvýšené opatrnosti“). Následně zkuste popřemýšlet nad dalšími obměnami dané aktivity, využít můžete tento web, který nabízí mnoho inspirace na hry pro děti.

Sebereflektivní otázky

Zapište si odpovědi na následující otázky a zkuste se k nim vrátit třeba v přípravném týdnu, zda Vás k nim něco dalšího napadne.

  • Co mohu udělat pro to, abych se v práci cítil/a lépe?
  • Co považuji za svůj největší pracovní úspěch v tomto školním roce?
  • Kterou z mých vlastností na mně děti nejvíce oceňují?
  • V jaké oblasti bych se mohl/a více vzdělávat?
  • Jak se mohu více věnovat psychohygieně?


Plán na následující školní rok

Po této sebereflexi si zkuste napsat několik předsevzetí a cílů na následující školní rok. Můžete zmínit třeba nové hračky či didaktické pomůcky, novou výzdobu do školky, absolvování rozšiřujícího studia či kurzu.

K samotným předsevzetím si rozepište příslušné kroky, které jsou potřeba ke splnění těchto cílů. Splnění cílů Vám pak bude připadat mnohem reálnější a nedojde k demotivaci v případě nesplnění cílů.

Závěrem

Nyní už si však za tuto sebereflexi i za celý školní rok dopřejte něco dobrého, relaxačního či čas s milovanou osobou, protože si to naprosto zasloužíte!

Nezapomeňte číst náš blog, protože články budou vycházet i během léta.

Přeji Vám zaslouženou dovolenou, načerpejte mnoho sil a energie do následujícího školního roku!

Článek pro Vás napsala: Bc. Kristýna Kapounková, učitelka na základní škole

Vložte svůj komentář