Za školou aneb kam za environmentálním vzděláváním (tipy na výlety po celé ČR)

Stejně jako v předchozím díle tohoto seriálu článků bude i nyní kladen důraz spíše na rozcestníky. Tentokrát ve formě kalendářů akcí, neboť výčet všech vhodných cílů by byl vyčerpávající a brzy neaktuální.

Pokud vycházíme při hledání nových informačních zdrojů od věrohodných a oficiálních poskytovatelů, s inspirací, kam se s třídou vydat, by to mělo být stejně tak. Žádný kalendář akcí neobsahuje vše, proto je vhodné je kombinovat. V předešlém článku zmíněné Ministerstvo životního prostředí ukrývá v patičce stránek odkaz na kalendář akcí. Přehlednější verzi se zaměřením na odpady, která umožňuje jak zobrazení seznamu akcí ve vybraném měsíci, tak přehled jejich trvání v kalendáři, se nachází na webu Enviweb.

Centrum řemesel a bylinných zahrad v Ostré

Po celé republice se téměř neustále konají farmářské či selské trhy, které iniciují daná města. Školy obvykle za environmentálním vzděláváním jezdí přímo na farmy. Map (vzdělávacích) farem existuje mnoho, avšak jako nejaktualizovanější se pro účely plánování školních výletů jeví mapa prověřených vzdělávacích farem programu Skutečně zdravá škola. Možná v této mapě najdete poblíž Vaší školy vzdělávací farmu, o které jste ani netušili. Zvláštním typem farmy, která pro aktuálně vzdělávanou generaci bude mít velký význam, je aquaponická, což je zkrátka pěstování zeleniny a chov ryb v harmonicky propojeném kontrolovaném prostředí. Jednu takovou – a otevřenou návštěvám škol – najdete v Přáslavicích u Olomouce. Řadu dalších provozuje v tuzemsku česká firma Future Farming, která otevřela v Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci (okr. Nový Jičín) první středoškolskou edukační (aquaponickou) farmu.

Sonnentor v Čejkovicích

Dalším typem farem vhodných k návštěvě jsou bylinkové. Známou bylinkovou farmou, která pořádá mnoho akcí pro školy i veřejnost, je Sonnentor v Čejkovicích (okr. Hodonín). Obecněji zaměřené je pak ekologické centrum Veronica Hostětín s vlastní moštárnou (okr. Uherské Hradiště). Ráz krajiny vždy dotvářela řemesla, která se v dané oblasti uchytila. Mnohem lépe pochopíme utváření tohoto rázu, pokud poznáme pracovní náplň řemesel, například v Centru řemesel a bylinných zahrad v Ostré (okr. Nymburk). Tyto a další tipy naleznete v každoročně aktualizovaném článku portálu Kudy z nudy: Kalendář bylinkových slavností na jaro a léto. Někdy je vhodné strávit na daném místě více času a zvolit vícedenní pobyt. Pobytová centra zaměřená na environmentální výchovu jsou soustředěna na stránkách ekopobyt.cz.

Ať už se vydáte za EVVO kamkoliv, bude z výletu plynout mnoho nezapomenutelných zážitků. Vybrané pomůcky a aktivity doporučuji i na svých vzdělávacích programech, na které Vás tímto s radostí zvu.

Autor: Tomáš Driml, www.tomasdriml.cz

Vložte svůj komentář