Spaní ve školce: prakticky

Blíží se nám konec školního roku, což pro mnohé předškoláčky znamená poslední dny strávené ve školce, než se z nich stanou školáci. Spaní ve školce je skvělou akcí, jak završit školkovou docházku, strávit čas s paní učitelkami trochu jinak a zažít pořádnou porci zábavy.

Příprava před samotným spaním

Za nezbytné považuji o chystané akci informovat rodiče s dostatečným předstihem. Rodičům předškoláků, kteří špatně snáší i běžný denní pobyt v mateřské škole, doporučte zvážení účasti. Vhodnou možností je také účast na programu do chvíle, než půjdou děti spát. Poté si dítě vyzvedne rodič a ráno ho opět přivede.

Rodiče společně s dětmi mohou připravit nějaké dobrůtky na snídani.

Domluvte se předem na nějakém „dresscodu“. Pokud máte školková trička, využijte je. Nebo můžete přijít v barvách typických pro Vaši třídu. Rodiče by také měli zkontrolovat dostatek náhradního oblečení pro děti.

Rodiče by také měli dostat pokyn, že mají děti přijít osprchované a po večeři.

Pro časovou orientaci, naše spaní ve školce začínalo cca v 19 hodin a některé děti usínaly až před půlnocí.
Spaní ve školce - holčička

Zábavné tvoření

Pro toto tvoření budete potřebovat:

 • bílou látku vhodnou k pokreslení
 • fixy na textil
 • bílé hrnky
 • fixy na porcelán

Postup:

 1. Nejprve si společně na bílou látku nakreslete vlajku Vaší třídy.
 2. Můžete ji poté využít i na loučení s předškoláky.
 3. Následně každé dítě dostane hrneček a fixy na porcelán si ho libovolně ozdobí.
 4. V případě, že se něco nepovede, je možné to nepovedené setřít hadříkem.
 5. Paní učitelky poté umístí hrnečky do trouby, aby se obrázky zafixovaly, konkrétně 25 minut na 160 stupňů.
 6. Pokud Vás malování na hrnečky zaujalo a chcete se dozvědět více, doporučuji Vám přečíst tento článek.


Diskotéka

Téměř všechny děti, které znám, mají své oblíbené písně. Zároveň předškoláci ze smíšených tříd budou rádi, že jsou v menším počtu se stejně starými dětmi.

Spaní ve školce, po kterém následuje loučení s předškoláky a nástup do školy, si vyžaduje pořádnou párty. Pořídila jsem dětem tuto disko kouli, která měla opravdu velký úspěch.

Určitě je to dobrá investice, jelikož ji využijete na karnevaly a další akce. Stačí zatáhnout žaluzie, zhasnout a pořádná diskotéka může začít!

Venkovní opičí dráha

Nechte děti vytvořit opičí dráhu dle jejich představ ve venkovním prostředí. Samozřejmě dbejte na jejich bezpečnost, ale pozorujte, jak jsou schopné se domlouvat a která cvičební pomůcka je u nich nejoblíbenější.

Pokud pro opičí dráhu využíváte různé přeskakování, můžete po chvilce zakřičet: „Zem je láva!“ a všichni se musí rychle postavit na cvičební prvek, a ne na zem.

Tip! Určitě se zapojte i Vy. Minulý rok jsme si takto užili mnoho zábavy.

Chutná večeře

U dětí měla velký úspěch návštěva restaurace v blízkosti mateřské školy. Každé dostalo malý kousek pizzy a ovocnou limonádu. Poté se chtěly zdržet na místním dětském hřišti.

Při návratu na naše školkové hřiště si každý udělal své „špízy“. Na plastová napichovátka si každé dítě umístilo své oblíbené ovoce (borůvky, jahody, hroznové víno, nakrájené banány apod.).

Samozřejmě tento den chceme dětem zpříjemnit, ale měli bychom si dávat pozor na podivné kombinace jídel, velké množství či následující aktivity po jídle.

Noční bojovka

K této aktivitě budeme potřebovat:

 • svíticí tyčinky
 • baterky
 • strašidelnou výzdobu
 • truhlu s pokladem

Co by to bylo za spaní ve školce bez noční bojovky? Rozmístěte svíticí tyčinky tak, abyste dětem vytvořili mnoho cest (naleznete je téměř v každém papírnictví, případně zde). Pokud máte možnost, doporučuji si pozvat někoho, kdo bude na konci na děti čekat.

Ideální je, aby děti chodily po dvojicích či ve skupinách. Každý rok se dětí ptám, zda mám s nimi jít, či nikoliv. Nezapomeňte na to, aby měly pocit bezpečí.

Děti hledají barevné svíticí tyčinky, po kterých dojdou k baterkami osvícenému místu. Na tomto místě může být nějaká strašidelnější výzdoba (samozřejmě přiměřená k věkovým a individuálním charakteristikám dětí). Minulý rok jsem v Pepcu sehnala lampionek s usměvavou čarodějnicí.

Poté na děti může promluvit neznámá postava, která jim sdělí, že někde v blízkosti se ukrývá poklad. Děti této postavě předvedou něco, co se naučily (básničku či písničku), a následně je tajemná postava lehce navede, kde mají hledat.

Nakonec děti naleznou truhlici s pokladem, který si spravedlivě rozdělí.

Četba pohádky

Následuje večerní hygiena a výběr pohádky, kterou dětem přečtete. Pokud si troufnete, můžete samozřejmě dětem vyprávět vymyšlenou pohádku.

Doporučuji při četbě či vyprávění měnit hlasy či na začátku pohádky využít zvuky ke vtáhnutí do děje.

Následuje noční spánek na lehátkách.

Plán na další den

Před probuzením doporučuji dát dětem pod polštář diplom s oceněním za zvládnutou noc ve školce a malou pozornost.

Po probuzení je čas na ranní hygienu a poté na společnou snídani z donesených dobrot. Následně může každé z dětí nakreslit, co se jim líbilo nejvíce.

Další den jsme jako ocenění za zvládnutou noc ve školce vyráželi společně i s mladšími dětmi na zmrzlinu.

Přeji, ať se Vám spaní ve školce vydaří a děti na školku vzpomínají jen v tom nejlepším!

Článek pro Vás napsala: Bc. Kristýna Kapounková, učitelka na základní škole

Vložte svůj komentář