Robotická vzdělávací pomůcka Blue-Bot

Přestože existuje mnoho novějších robotů, dnes už legendární Blue-Bot zůstane kvůli širokému použití oblíbeným robotem pro MŠ i 1. stupeň základních škol. Proč? Lze využít mnoho příslušenství a spárovat jej se dvěma skvělými mobilními aplikacemi: Blue-Bot – rozšiřující možnosti ovládání; a Blue's Blocs – ovládání robota jednoduchým programovacím jazykem Scratch, tedy vytváření sekvencí z jednotlivých příkazů ve formě do sebe zapadajících bloků.

Blue-Bot je robotická vzdělávací pomůcka umožňující komunikovat pomocí technologie Bluetooth s ostatními zařízeními včetně aplikací tabletů a chytrých telefonů. Bluetooth snad všichni známe. Chytré telefony jej dokonce bez našeho vědomí někdy aktivují ke zpřesnění polohy, přestože je uživatelem nastaven jako vypnutý. Málokdo však ví, že technologie Bluetooth – tedy v překladu Modrozub – získala jméno podle přezdívky dánského krále z 10. století, který využil svých diplomatických schopností k ukončení bojů okolních kmenů. Modrozub se králi začalo říkat pro jeho bolavý zub, který měl modravou barvu. A moderní komunikační technologie si tuto přezdívku převzala, neboť v ICT světě představuje bezpečnou a elegantní komunikaci na krátkou vzdálenost.

Blue-Bot zvládne víc než Bee-Bot

Blue-Bot navazuje na tvarem totožnou vzdělávací pomůcku Bee-Bot, která neumí komunikovat s ostatními zařízeními. Kromě toho Bee-Bot nemá průhledný kryt umožňující pozorovat technické řešení robota v akci. Navíc se neumí otáčet o 45 stupňů. Směrová hardwarová tlačítka Blue-Botu to sice také neumožňují, ale s mobilní aplikací to dokáže. A umí mnohem více.

Pokud již máte zakoupen Bee-Bot s různým příslušenstvím, je toto příslušenství kompatibilní i s Blue-Botem. Například tažené vozíky nebo držák na pero, aby se dráha zapisovala. Držák pera může přijít vhod při plnění úkolu jako: vytvořit jízdou robota určitý geometrický obrazec, navíc o zadané délce stran. Dalším oblíbeným doplňkem jsou podkladové podložky.

podkladové podložky

Pro kreativce je určena průhledná podkladová podložka. Umožňuje vložit pod ni vlastní mapu či obrázky, například fotografie dětí při seznamovací hře s novými členy třídy. Průhledné podkladové podložky lze zakoupit i jako kapsáře, tedy obrázky umístěné do rastru zůstávají při manipulaci s podložkou na svém místě.

K čemu je dobrá čtečka Tactile?

Někteří jedinci potřebují vidět, jaké příkazy už Blue-Botovi zadali. To umožňuje čtečka Tactile, do které se vkládají příkazy ve formě kartiček a pomocí Bluetooth a jež je pak odešle Blue-Botovi. Pokud by nestačila kapacita 10 příkazů, lze spojit až 3 čtečky do jedné velké. Druhou berličkou je použití laserového ukazovátka k vytyčení trasy nebo k označení, kde se po zadání dalšího příkazu robot bude nacházet. Jelikož si však robot pamatuje zadané příkazy i po jejich spuštění (paměť se smaže až křížkem), lze i bez laseru po libovolném množství zadaných příkazů průběžně ověřovat správnost, aby se chybný příkaz včas odhalil. Trasu lze definovat také fyzicky – pomocí stěn bludiště.

Blue-Bot a čtečka Tactile

Pokud máte ve třídě Blue-Botů více, jistě oceníte hromadnou nabíjecí stanici a přenosnou tašku až pro 6 Blue-Botů. Při společné práci s více Blue-Boty v jedné místnosti – nebo dokonce na jedné podkladové podložce – přijdou vhod také rozlišovací barevné kryty. Nejjistější je si však Blue-Bota podepsat mezi jeho oči – a mít tak jeho jméno kdykoliv na očích. To oceníte zejména při párování s mobilními aplikacemi.

Toto je první díl ze dvou o robotické vzdělávací pomůcce Blue-Bot. O možnostech použití Blue-Bota s mobilními aplikacemi a o konkrétních metodických řadách se dozvíte v dalším článku s názvem Blue-Bot ve spojení s mobilními aplikacemi a příklady použití ve třídě.

Robot rozvíjí informatické myšlení, zároveň lze navázat na mezipředmětové vztahy s angličtinou, zeměpisem, přírodopisem a dalšími. Příjemné chvíle strávené s tímto snadným robotem přeje

Autor článku: Tomáš Driml

Vložte svůj komentář