Představení přednášejících - konference Učitel 21. století

Jiří Halda

Mgr. Jiří Halda

Mgr. Jiří Halda je speciální pedagog, lektor a rodinný terapeut. Ve své praxi se zaměřuje na poruchy chování a učení, ale také na rodinné vztahy. Poruchy totiž vychází z chybných rodinných vzorců, a proto je problém dítěte problémem celé rodiny. V rodině má každý člen své místo, kterým si musí být jist. Je autorem knih Maličkosti, na které byste při výchově dětí neměli zapomínat a spoluautorem knihy Jsi tam, brácho?, kterou napsal s PhDr. Markem Hermanem.

Jan Hábl

prof. PhDr. Jan Hábl, Ph.D.

Profesor Hábl je především manžel a otec, ale také pedagog a komeniolog. Po studiích filozofie výchovy při University of Wales působil jako učitel na ZŠ a věnoval se také komeniologickému výzkumu v Komenského institutu v Praze. Přednáší pro studenty i veřejnost v oborech na rozhraní antropologie, etiky, historie a filozofie výchovy a vzdělávání. Je autorem několika knih - odborných i krásných. K problematice rozvoje charakteru ho přivedla myšlenka Komenského, že skutečně vzdělaný člověk je ten, který „zná dobré, chce dobré a koná dobré, a to i když se nikdo nedívá".

Robert Čapek

Mgr. Robert Čapek

Lektor, pedagog, psycholog a didaktik. Vystudoval sociální pedagogiku, učitelskou aprobaci rodinná výchova, výchovné poradenství, školní management a poté získal doktoráty z pedagogiky (Univerzita Olomouc) a z psychologie (Univerzita Karlova). Několik desetiletí učil na zvláštní, základní, střední i vysoké škole. Působí jako lektor Komenského institutu, pořádá Letní školu Líného učitele, píše blog a spravuje FB stránky Líného učitele.

Je autorem knih pro učitele, z nichž nejzásadnější jsou Moderní didaktika, Lexikon výukových a hodnoticích metod (2015), Líný učitel: jak učit dobře a efektivně (2017), Líný učitel: cesta pedagogického hrdiny (2018), Líný učitel: kompas moderního učitel (2020) a Uč jako umělec (2020). Je spoluautorem různých edukačně-gaminizačních programů, v současnosti vytváří učebnice pro nakladatelství Taktik.

Martin Stránský

MUDr. Martin Jan Stránský

Narodil se v New Yorku do významné československé rodiny. Po získání dvou atestací v interním lékařství a neurologii začal praktikovat neurologii a vyučovat na Yaleské univerzitě, kde je dodnes primářem. Po roce 1989 se „vrátil“ do vlasti, obnovil časopis Přítomnost, založil Polikliniku na Národní, program výměn vědců mezi Yaleskou a Karlovou univerzitou a Prague Selective, největší letní program pro studenty medicíny na světě. Vzhledem k jeho zkušenostem je poradcem ve zdravotnictví ministrům a organizacím po celém světě. Spolu s uvedenými aktivitami se převážně věnuje neurologickým dopadům moderních technologií na lidský mozek a na lidskou budoucnost.