Objevujte a chraňte ptactvo s mobilní aplikací

V roce 2016 zažil fenomén Pokémon svůj velký restart využitím geolokace a rozšířené reality. Vznikla totiž mobilní aplikace Pokémon GO – lov virtuálních pokémonů na reálných místech – a vyhověla tím jak požadavkům dětí hrát „počítačové“ hry, tak požadavkům dospěláků vytáhnout (nejen) děti ven. 

Motivace

Hra rozšiřuje povědomí hráčů o svém reálném okolí a vizí autorů hry je i seznámení hráčů s novými kamarády v reálném světě. Loví se však pokémoni ve formě smyšlených virtuálních zvířátek (včetně „ptáků“). Pojďme proto „lovit“ reálné pokémony, respektive reálné druhy ptáků z našeho okolí. Potřebujeme jen tablet či smartphone a aplikaci MerlinBird ID, která je kompletně zdarma.

Postup

Vytvořte si účet v aplikaci MerlinBird ID, určete co největší počet druhů ptáků v okolí vaší školy a porovnejte seznam úlovků se spolužáky.


1. Rozdělte žáky do skupin dle počtu chytrých mobilních zařízení, která máte k dispozici. Doporučení z praxe: Chcete-li podpořit rozvoj žáků v oblasti informatiky, pouze žákům vysvětlete, jak mají aplikaci MerlinBird ID stáhnout, přičemž instalaci i spuštění provedou sami. Aplikace je sice v angličtině, ale v nastavení aplikace si můžete stáhnout češtinu pro názvy druhů.

aplikace Merlin

ptactvo v aplikaci MerlinBird2. V aplikaci MerlinBird ID si žáci vytvoří uživatelský účet a prozkoumají dostupné způsoby určení ptačího druhu: pomocí určovacího klíče Bird ID, pomocí digitální analýzy fotografie, pomocí digitální analýzy zvuku.

3. V sekci Explore Birds žáci zadají město, ve kterém se jejich škola nachází, aby tak aplikace nabídla všem žákům stejný seznam druhů, které mohou v okolí objevovat. Položku datum ponecháme ve výchozím nastavení – tedy dnes, aby se v případě zimního provádění této aktivity nezobrazovali ptáci, kteří odlétli do teplých krajin.

4. Vypravte se ven a pokuste se v zadaném časovém limitu určit pomocí aplikace co nejvíce druhů ze seznamu Explore Birds. Jakmile druh určíte (aplikace nabídne fotografie i zvukové nahrávky pravděpodobných druhů), klikněte na tlačítko „This Is My Bird!“, čímž se vám uloží do seznamu nálezů daného uživatele, tzv. Life List.

sojka obecná v MerlinBird

5. Po uplynutí limitu porovnejte počet druhů a jednotlivé druhy. Zaměřte diskuzi na místa „odlovu“, zajímavosti ze života jednotlivých druhů, jejich význam v přírodě a podobně – mnoho informací se žáci mohou dozvědět přímo z této aplikace.

6. Znovu se vypravte ven a pokuste se v zadaném časovém limitu určit další druhy ptáků, přičemž podporujte mezi žáky kooperaci před kompeticí. Například si žáci mohou vzájemně prozradit konkrétní místa, kde našli určité druhy, anebo se snažit určit třeba 30 druhů společně za celou třídu.

Nenechejte uhasnout nastartovaný zájem a rozšiřte si obzory

Zaměřte se na vzácněji se vyskytující druhy a udělejte z nich tzv. zlaté bludišťáky. Žáci tak zjistí, které druhy ptáků jsou ohrožené a proč, a vy můžete rozvinout projekt do plánu, jak těmto druhům pomoci.

Sdílejte se školou či veřejností

Šiřte zábavné poznávání přírody (a úctu k ní) dál. Vytvořte si zdarma na Googlu jednoduchou webovou stránku s mapou výskytu ohrožených druhů v okolí. Stačí se přihlásit do svého Google účtu a vyhledat Moje mapy. Vytvořenou mapu pak vložte na svůj Web Google.

sdílejte mapu ohrožených ptáků v okolí

Vzdělávací východiska s ohledem na tzv. novou informatiku

Žáci se naučili ovládat aplikaci na poznávání druhů ptáků, přičemž několik druhů ptáků ze svého okolí pomocí aplikace určili. Lze navázat plněním vyšších – mezioborových – cílů, například budováním hlubšího vztahu k přírodě: vytvořit ptačí zob, krmítko, nebo dokonce ptačí budky. Do ptačí budky lze instalovat (web)kameru a nahlížet tak do skrytého života ptáků.

Toto je jen špička ledovce. Pro detailní postup a doporučení z praxe se přihlaste na webinář nebo kontaktujte autora pro realizaci projektového dne u vás ve škole.

Článek pro vás napsal: Ing. Tomáš Driml, www.tomasdriml.cz

 

Vložte svůj komentář