RSS

Články - příspěvky '2022' 'říjen'

Děti v náhradní rodinné péči ve škole a školce
Jako psycholožka jsem pracovala roky s rodiči a jejich dětmi, učila jsem je rodičovské dovednosti a navyšovala jejich kompetence. V roce 2014 jsem byla požádána, abych vedla vzdělávání pro pěstouny. O. k., řekla jsem si. To jen překlopím to, co umím, pro jinou skupinu. Výsledek? Ani nápad. To, co funguje rodičům, nefunguje pěstounům. Anebo nefunguje s takovými výsledky.
Doporučené knihy pro logopedické chvilky
Přijde vám, že vaše logopedické chvilky jsou stereotypní? Nechte se inspirovat publikacemi s poutavými pohádkami pro děti i praktickými tipy. Tyto knihy využijí i zkušení pedagogové. Neměli bychom však zapomínat na důležitost spolupráce s logopedem, který napravuje hlásky.
Jak na komunikaci s rodiči?
Rodiče (či jiní zákonní zástupci) jsou v životě dítěte těmi nejdůležitějšími osobami a je nezbytné, abychom to i my pedagogové respektovali. Pokud se nám podaří propojit náš školský svět s tím rodinným, můžeme dosáhnout těch nejlepších výsledků a vytvořit tak co nejbezpečnější prostředí pro děti.
Lesní skřítek - motivační příběh s úkoly
Příroda a počasí se mění s každým ročním obdobím, a tak se z léta postupně stává podzim. Sluneční paprsky jsou slabší, méně hřejí a mezi mraky se prohání podzimní vítr. Na zem dopadají častěji kapky deště. Z lesního úkrytu se na své podzimní procházky vypravil do lesa lesní skřítek.
Za školou aneb kam za environmentálním vzděláváním (tipy na výlety po celé ČR)
Stejně jako v předchozím díle tohoto seriálu článků bude i nyní kladen důraz spíše na rozcestníky. Tentokrát ve formě kalendářů akcí, neboť výčet všech vhodných cílů by byl vyčerpávající a brzy neaktuální.
Desatero psychohygieny pro učitele
Práci pedagogů řadíme do tzv. pomáhajících profesí, které mají vysokoprocentní pravděpodobnost k syndromu vyhoření. Tento syndrom se netýká pouze učitelů, kteří mají více než 20letou praxi, ale i začínajících pedagogů, kteří přes začátečnické nadšení nejsou schopni odhadnout své síly.
Podzimní pohybové aktivity
Pokud vás mrzí, že v „upršeném“ počasí nemáte možnost s žáky vyrazit na výuku tělesné výchovy na školní hřiště, můžete se inspirovat podzimními pohybovými aktivitami, které jsou vhodné i do místnosti (ideálně do tělocvičny, ale některé aktivity můžete využít i ve třídě).
Aktivity ke Dni vzniku samostatného československého státu
Den 28. října patří k nejdůležitějším svátkům České republiky. V dnešním článku vám přinášíme tipy na aktivity pro oslavu tohoto významného dne. Většina aktivit je určena žákům základních škol (ideálně již čtenářům), ale některé aktivity můžete využít i s mladšími dětmi.
Podzimní kouzlení - motivační příběh
Když přišel podzimní čas, všechno kolem nás se zbarvilo do nádherných podzimních barev. Příroda vypadá jako vymalovaná od malíře. Kolik má barev? Žlutou, červenou, oranžovou, hnědou, ale zelené také ještě kus zbylo. Venku se ochladilo. Chladnější vzduch nás lechtá v nose, hodí se čepice na uši a teplé ponožky do bot. Někteří ptáci už odletěli do teplých krajin za teplem. Ptáci a zvířata, kteří zde zůstali, se připravují na zimní období. Stromy shazují své oblečení z listí. Zvířátka mají plno práce, hledají a sbírají si potravu na zimu. Některá zvířata se ukládají k zimnímu spánku a prospí skoro celou zimu. Jiná zvířátka jsou čiperná i v zimě. Zrovna taková veverka, ta se zimy nebojí, zvláště když si předtím naplní svou spižírnu zásobami.
Tipy na knihy pro pedagogy mateřských škol
V dnešním článku přinášíme tipy na knihy, které by neměly chybět v pedagogické knihovně nejen začínajících pedagogů. Jedná se o knihy poskytující praktické tipy pro práci s dětmi. Jedna publikace je věnována psychohygieně učitelů.